top of page
roma.jpg

Vítejte ve světě Romské hudby

Event Productions  - Weddings, design, catering, coordination, logistics. I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me.

Průzkum ukázal, že Češi jsou největšími rasisty v Evropě

 1 měsícem ago Paulus Paul

V poslední době je rasizmus jedním z nejdiskutovanějších témat v České republice i po celé Evropě. I z těchto důvodů vznikl průzkum, který 15 let sbíral data od obyvatel napříč Evropou. Výsledkem je mapa, která porovnává jednotlivé země Evropy a ukazuje míru rasizmu v každé z nich.

 

Internetového projektu Harvardské univerzity se mezi lety 2002 a 2015 zúčastnilo 288 076 Evropanů. V jednoduchém testu museli uživatelé k tvářím přiřazovat pozitivní nebo negativní hodnocení, které je po zhlédnutí jednotlivých obličejů napadalo. V souboru fotografií byli lidé tmavé i bílé pleti. Výsledky pak podle zpravodajského webu Quartz ukázaly, jaký podíl lidí spojoval s figuranty tmavé pleti slova jako „zlý“ a „špatný“.

 

 

Modrá barva na mapě označuje země s nízkou úrovní rasové nesnášenlivosti. Červená barva naopak poukazuje na vysokou úroveň. Nejhůře dopadla Česká republika a Litva, ale ani naši slovenští a polští sousedé nemají být na co hrdí. Naopak nejtolerantnější jsou národy na západě Evropy – Irové, Britové nebo Belgičané.

Právě výpovědní hodnota dat může být dle expertů sporná. Účastnili se jej za každý národ pouze uživatelé internetu a většinou lidé mladší, než je věkový průměr jednotlivých zemí. Autoři projektu proto předpokládají,

že množství skutečných rasistů v každém národě je pravděpodobně ještě vyšší.

Theresa_May.jpg

Mayová musí představit plán B

Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Ta teď musí Dolní sněmovně do 21. ledna představit plán dalšího postupu. Opoziční labouristé podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Británie má EU opustit 29. března.

 

Dohodu odsouhlasilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. Mayovou nepodpořili labouristé, ale ani 118 poslanců její vlastní Konzervativní strany. Porážka o 230 hlasů je největší, jakou kdy v dějinách úřadující britská vláda utržila, upozornila BBC.

 

O důvěře kabinetu budou poslanci debatovat a hlasovat už ve středu večer. S jakým výsledkem ale není zcela jisté. Poslanci ze severoirské strany DUP, kteří menšinovou vládu Mayové podporují, totiž už dříve avizovali, že sice odmítnou  brexitovou dohodu, ale po hlasování o ní potvrdili, že vládě nedůvěru nevysloví.

Pokud by přece jen kabinet padl a nepodařilo se sestavit do dvou týdnů jiný, byly by vypsány předčasné volby.

Mayová by teď měla na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit „plán B“, tedy další postup ohledně odchodu země z EU. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.

Poté, co poslanci jasně odmítli její dohodu s Bruselem, Mayová řekla, že  strategií vlády není marnit čas až do neřízeného brexitu. Za nejlepší cestu vpřed považuje spořádaný odchod z EU s „dobrou dohodou“. Nenaznačila ale, zda se chystá požádat o odklad termínu brexitu, nebo jak hodlá získat většinovou podporu v parlamentu.

„Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje,“ prohlásila Mayová. „Neříká nic o tom, jak, nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů“ v referendu z roku 2016, dodala.

Mluvčí Mayové řekl, že premiérka zatím nemá v plánu cestu do Bruselu. Vláda se podle něj nyní pokusí zjistit, co by „bylo zapotřebí“, aby dohoda parlamentem prošla.

 

Vůdce labouristů Jeremy Corbyn odmítl dohodu jako špatnou pro britské hospodářství, demokracii a zemi jako takovou. Vyjádřil také naději, že Británie vyhlásí předčasné volby.

Hlavním sporným bodem odmítnuté dohody s EU je takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení, které by mělo zabránit vzniku přísného režimu na hranici britského Severního Irska a Irské republiky. To vadí řadě britských zákonodárců, podle kterých by aktivace pojistky znamenala dlouhodobé připoutání Británie k unijním strukturám.

Veřejnost má brexitu plné zuby

Historické hlasování o brexitové dohodě přitáhlo před Westminsterský palác, kde zasedá britský parlament, stovky lidí z táboru příznivců i odpůrců odchodu z EU. „Reakce před parlamentem je určitým odrazem toho, co se děje ve sněmovně – směs odevzdanosti, odhodlání bojovat dál, zasmušilých tváří, tu a tam je vidět i jásot,“ napsal zpravodaj BBC.

Podle deníku The Guardian jásali hlavně někteří zastánci setrvání v EU, kteří rozhodnutí parlamentu vnímají jako zvýšení šancí na zrušení brexitu nebo jeho výrazné zmírnění. „To je zřejmě přiměřené zhodnocení,“ míní list.

BBC také sledovala situaci jinde v Británii, například v hospodě The White Lion nedaleko města Wigan. „Myslím si, že veřejnost má celé té záležitosti plné zuby a politici se jen točí v kruzích a nikdy nedospějí k řešení,“ řekla hostinská Ellie Furzemanová. „Hlasovala jsem za setrvání v Evropě. Myslím si, že nakonec se (politici) vrátí k veřejnému hlasování. Nevidím, co jiného by mohli udělat,“ doplnila.

bottom of page